Jaro-6.kapitola

30. března 2008 v 20:10 | greennight001 |  Jaro
6.kapitola
Dneska je sobota 21.března. Takže moje 11 narozky! Hned ráno za mnou přišli rodiče a probrali jsme ty koně. Můžu si je nechat a jednoho z nich můžu dát Týně, když jsou tedy zadarmo, ale bude platit půlku za seno a slámu a koupí si ohlávky a všechno. Souhlasila jsem, objala je a šla za koňmi.

Nejdřív jsem ale došla k Týně, že jí musí pustit ven, že je to akutní a ať jdou radši taky. Čekala jsem 10 minut a pak konečně přišli. Odvedla jsem je do stáje a vše jim řekla. Tvářily se zaskočeně a začali se radit. Pak tam přišli moji rodiče a začali to probírat s jejími rodiči. Nakonec je mamka pozvala dál na kávu, že si o tom promluví v teple. My jsme zůstali u koní.
Když rodiče odešli, Týna mě objala, že jsem ta nejlepší kamarádka a začala mi děkovat.
"Moc se neraduj, třeba ti to rodiče nedovolí. Ale když už jsme chodili na tu jízdárnu tak by to bylo možná jen kvůli těm penězům."
"Já si myslím, že mi to dovolí, protože takhle bych se nemusela dělit o koně s ostatníma dětma a tak." Následovalo mazlení a pusinkování. Samozřejmě s koňmi, ne mezi sebou! Týna souhlasila, že si vezme tu klisničku a bude se jmenovat Love any. Můj frísák se jmenuje Freedom.
Přišli jsme k nám domů a sedli si k rodičům. Zrovna dopíjeli kafe a už byli na odchodu. Dovolili jí to a taky se domluvili, že si teď půjdeme na jízdárnu pro věci a zeptáme se, kde koupit vše potřebné. Zajedeme ještě do obchodu pro vidle, bobkáče a košťata. Pojedeme jen já, Týna a tátové. Mámy pojedou na úřad zaregistrovat je a také zařídit dovoz podestýlky, potravy a zapíší je u zvěrolékaře.
Když jsme dorazili na jízdárnu, šli jsme rovnou do šaten a vzali si věci ze skříněk. Pak jsme hledali vrchní trenérku Petru. Byla smutná, když jsme jí to říkali, ale popřála nám hodně štěstí. Dala nám číslo na dealera, který má prý vše pro koně a za nízké ceny a hlavně že je to kvalitní.
Hned jak jsme přijeli domů, mamky nám řekli že je vše zařízeno. Dokonce byl ten pán tak hodný, že nám tu podestýlku a krmení přivezl hned, protože měl cestu kolem. Teď máme dva balíky sena a slámy, čtyři pytle ovsa a dva pytle granulí. Samozřejmě jsme hned běželi a koníky nakrmili. Pak zavolali dealerovi, který, jak mamce před minutou řekl, přijede zítra kolem šesté večer.
S vidlemi, které jsme koupili cestou zpět, jsem si s Týnou po boku nahrabala seno. Otevírám dveře boxu, za nimiž na mě vykoukne velká sametově černá hlava přenádherného koně. Pohladila jsem ho po krku a dala mu mrkvičku. Budu to muset nějak udělat bez ohlávky a vazáku, tedy nebudu si ho moc přivázat, aby sebou nemlel když u něj jsem. Pak jsem ho nakrmila. Šla jsem dát vidle zpět a při tom jsem si vzala bobkáč, který jsme též koupili cestou zpátky a vykydala ho. Pořád si stoupal na místa kde byl hnůj, abych tam nemohla. Na "ustup si" slyšel, ale jakmile jsem nabrala na vidlice jen trošku hnoje, šťouchl do mě, až se mi to celé vysypalo a svým obrovským tělem zastínil cestu. Moje nervy byly na dranc. Vražedně jsem se na něj podívala, ale ovládla jsem se a hezky mu tam domlouvala. Když dost dlouho žral, zkusila jsem to znovu a to už mě nechal naštěstí na pokoji.
"Týno?" ptám se při kydání, a že mi to bude trvat dlouho. Hodlám totiž uplně všechnu slámu dát pryč a nastlat mu to všechno nově. Má to tam totiž uplně celé mokré a nasáklé močuvkou.
"Co je?"
"Víš jistě že na nich jezdili? Že vědí co a jak?"
"Jo, viděla jsem je jezdit a byli uplně v pohodě. Dokonce ani Freed nějak nedorážel na Love. Párkrát jsem se svezla. Jsou na sebe zvyklí. Ale k sobě na pastvinu bych je nedávala." zasmála se.
"No, to já taky ne, nebo můžeme očekávat nový koňský přírůstek." tak vykydáno mám, teď ještě nastlat. Týna ji také všechno dává pryč a nastele jí uplně nově. Jsme perfektně sehrané! Stelu, stelu, stelu a už to je!
"Tak jdu na tebe ty špindíro!" informuji Freeda. On na to nereaguje, jen spokojeně přežvykuje dál. Když se mu srst leskne jako hedvábí, beru si kopyťák a zvednu mu nohu. Tak tohle je nechutný!
"Týno? Už si čistila Love kopyta?"
"Teď jdu na to. Proč?"
"To uvidíš sama a jestli ne, tak ti to ukážu."
"No tak to je nechutný! Myslela si tu plíseň na kopytech?"
"Jo, asi budeme muset zavolat doktora."
"Ne asi, určitě!"
"Tak jim to vyčistíme a pak ho zavoláme."
"Fajn, souhlasím." tak jsem podruhé zvedla kopyto a čistila a čistila. Tohle bylo moje nejdelší čitění kopyt. Občas ucukl, jako kdyby ho to bolelo. Ty kopyta mu nečistili určitě nejmíň týden. Možná ještě déle.
"Já už to mám, tak jdu zavolat toho doktora!" volám na Týnu.
"Tak já tu mezitím poklidím."
"Pak ti přijdu pomoct."
"Jasně!" a šla jsem vytočit číslo zvěrolékaře.
* * * *
"To se mi ani trochu nelíbí." konstatoval doktor po prohlídce kopyt, "Ten druhý má to samé?"
"Ano."
"No pro jistotu i je taky prohlídnu."
"Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli poznáte když byli nebo nebyli očkovaní. Dostali jsme je totiž a nic o nich nevíme."
"No, to se zjistit nedá, ale každopádně je nepouštějte k jiným koním a kdyby se něco dělo okamžitě zavolejte. Za rok jim píchneme injekce."
"Dobře." a pak beze slova prohlížel dál. Jen občas nesouhlasně zavrtěl hlavou a někdy u toho udělal takové to hm, to se mi nelíbí.
Když zkontroloval kopyta, udělal celou preventivní prohlídku.
"Pane doktore?"
"Ano?"
"Je to s nima špatný?"
"No je. Ty předchozí majitelé je hodně zanedbávali."
"Ale budou žít?"
"No, když se o ně budete dobře starat a dělat přesně to co vám řeknu, tak ano, budou žít."
"To znamená že je neutratíte?"
"Proboha ne! Tak vážné to zase není. Jen se budou delší dobu léčit." tak to mi spadl kámen ze srdce! Týna taky hned ožila a šla se s Love mazlit. Objímala jí a pusinkovala. Pak vyšla ven a vzala si gumičky, se kterými jí dělala z hřívy copánky. Bohužel to nestihla a musela box opustit. Když doktor poslouchal tlukot srdce, tvářil se dost překvapeně.
"No, zdá se že budu muset přijet i zítra s technikou a zkontrolovat ještě jednoho koně."
"Jakýho? Máme jenom dva."
"Ještě jeden už je na cestě a přijde tohle léto. Vypadá to, že nám vaše klisna zatajila to hříbátko."
"Love! Ty moje klisničko! Tak ty máš hříbátko!"
"My bychom potřebovali vědět co s ní smíme dělat a co ne a taky jakou byste jim doporučil potravu a tak celkově?"
"No, tak smíte dělat všechno, Nekopejte jí, což se stejně nemá a hlavně ať se nikdy moc nevyděsí. Napíšu vám jídelníček, co ráno, co přes den a co večer. A nakonec zdravotní stav. Na kopyta vám předepíšu léky, které jim budete míchat do stravy ráno a večer. Doporučuji je koupit ještě dnes. Čistěte jim je pokaždé to bude možné. Nejvíc ráno, večer a když přijdou z pastviny nebo vyjížďky. Taky potřebují kováře. Jinak jsou v pořádku. Tu klisnu po porodu krmte stejně jako hřebce. Ráno a večer jim dejte dva prášky na kopyta, proti parazitům třikrát denně jeden prášek. Taky vám předepíšu takovou vodičku. Po každém vyčištění kopyt jim je natřete. Stačí vám jedna lahvička do vypotřebování. Jen tak na okraj, tento týden máme slevu na kastraci. Mohu jí provést hned."
"Ale já nevím. A nebude mu to líto?"
"Koně to nevědí," zasmál se "je to jen za 2500 korun. Jindy ti stojí 3000 korun. Rozmyslete si to." zadívala jsem se na mamku, která tam celou dobu neslyšně stála.
"Tak co myslíš?" zeptala jsem se.
"No na mě nekoukej, stejně jsem ho chtěla nechat vykastrovat a když je teď ta sleva, tak lepší dřív než pozdějš."
Kývnul, vzal náčiní, uspal ho a potom to šlo rychle. Pak mamka zaplatila. Ještě dodal, že až bude Love rodit, tak mu máme zavolat v jakoukoli dobu a že máme hlídat Freedoma, že by mohl zvracet a udusit se. Týna řekla, že pro ty léky dojedou a ať hlídám Freeda. Nakonec mamka zavolala kováři. Už ať jsou tyhle zmatky za námi, já chci jezdit!
"Kovář přijede zejtra v šest." řekla mamka když všichni odjeli.
"To je dobře. A ještě jednou děkuju." a skočila jsem jí kolem krku.
"Není zač. Hlavně když jsi šťastná. Zůstaň tu a hlídej Freedoma." usmála se a já na ni.
Koukla jsem se na ten jídelníček. Stálo tam :
Freedom
Ráno : 500ml ovsa, 500ml granulí
V poledne : kupku sena
Večer : 700ml ovsa, 300ml granulí
Love any
Ráno : 600ml ovsa, 600ml granulí
V poledne : kupku sena
Večer : 800ml ovsa, 400ml granulí
Po porodu : stejně jako Freedom
Když byli koně nakrmení a plní prášků, šla jsem rovnou do sprchy. Tedy ještě předtím jsem si musela zabalit nohu do sáčku, aby se mi sádra nerozmočila.
"Bože! Vždyť já mám dneska narozky!" uvědomila jsem si ve sprše. Hned jsem přišla dolů a na stole ležel dort a okolo dárky. Sfoukla jsem svíčky, dali jsme si dort, popřáli mi hodně štěstí a tak, však to znáte a pak jsem začala vybalovat.
Dostala jsem nové oblečení, pak rozšíření hry The sims 2, která mě očarovala a ve volném �%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Mám pokračovat?

Ano 0% (0)
Ne 0% (0)
Je mi to fuk 0% (0)
Je to na tobě 100% (1)

Komentáře

1 kiwi.8.2 kiwi.8.2 | Web | 30. března 2008 v 20:21 | Reagovat

Ahojky přihlásil(a) by ses do SONC(Soutěž O Nejlepší Celebritu.....podrobnosti se dozvíš na mím blogu

plsky přihlašte..moc mi pomůžeš

2 greennight001 greennight001 | 31. března 2008 v 19:21 | Reagovat

newim jestli sem dost velká celebrita když mi sem za tejden zavíttá 5 lidí, napiš si Lorien

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.